Blanco County News
Weather Fair 63.0°F (32%)
Middle School District Track Results
Wednesday, April 10, 2013 • Posted April 10, 2013

8th Boys: 2nd Place Team

Discus – Thomas 2nd

Long Jump - Elizondo 5th

High Jump – Elizondo 5th

Triple Jump – Olmedo 5th

Shot Put – Thomas 3rd

Pole Vault – Robinson 3rd, Mangold 5th

2400 – Kindla 2nd

4 x 100 – 2nd Martinez, Webster, Elizondo, Flores

800 – Thomas 2nd, Olmedo 3rd

110 Hurdles – Coggins 3rd

4 x 200 – 2nd Webster, Elizondo, Thomas, Martinez

400 – Olmedo 5th

300 hurdles – Coggins 6th

200 – Martinez 2nd, Elizondo 3rd, Webster 4th

1600 – Thomas 2nd, Kindla 6th

4 x 400 - 4th Wheeler, Olmedo, Coggins, Fuller

7th Boys: 3rd Place team

Long jump – Granberg 2nd

High Jump – Van Dyke 5th, Preiss 6th

Triple Jump – Brown 2nd, Triesch 4th

Shot Put – Diamond 2nd, Hunter 3rd

Pole Vault – Wearden 3rd

2400 – Sanchez 5th

4 x 100 – 1st Granberg, Preiss, Merritt, Schroeder

800 – Winters 3rd

110 Hurdles – Wearden 5th

100 – Granberg 1st, Merritt 2nd, Brown 4th

4 x 200 – 3rd Van Dyke, Preiss, Triesch, Schroeder

300 Hurdles – Diamond 4th, Van Dyke 6th

200 – Granberg 1st, Preiss 6th

1600 – Sanchez 4th

4 x 400 – 4th Triesch, Winters, Diamond, Rienhard

7th Girls: placed third overall with 113 points.

Field Events

Skylar Wiseman – 1st discus, 1st shot put

Ciara Koegh – 3rd discus

Hannah Steel – 4th discus

Chace Klein – 3rd shot put

Alexis Bates – 4th shot put

Cheyenne Dechert – 1st pole vault

Reilly Burnet – 2nd triple jump

Maggie Edwards – 5th triple jump

Running Events

4x100 relay -3rd ; Saralee Godinez, Cheyenne Dechert, Reilly Burnet, Maggie Edwards

800m run – 2nd Chloe Flores, 5th Madison Kneese

100m dash – 6th Saralee Godinez

4x200 relay – 5th; Saralee Godinez, Madison Kneese, Emily Biggs, Kaylin Gaskamp

400m run – 3rd Reilly Burnet

200m dash – 5th Maggie Edwards

1600m run – 2nd Chloe Flores, 5th Madison Kneese

4x400 relay – 4th; Reilly Burnet, Cheyenne Dechert, Chloe Flores, Maggie Edwards

8th Girls: placed 2nd overall with 137 points

Field Events

Montana Wiseman – 3rd discus

Shayna Srackangast – 4th high jump

Brenna Wallace – 4th triple jump

Victoria Moya – 1st shot put

Riley Watt – 2nd pole vault

Kaleigh Griffin – 3rd pole vault

Kaitlin Calzoncit – 4th pole vault

Running Events

4x100 relay – 2nd; Kaleigh Griffin, Gracie Edmondson, Hannah Hulburt, Shayna Srackangast

800m run – 6th Nadine Ramirez

100 hurdles – 2nd Kaleigh Griffin, 4th Hannah Hulburt

100m dash – 6th Riley Watt

4x200 relay – 4th; Victoria Moya, Montana Wiseman, Kaitlin Calzoncit, Riley Watt

400 m run – 3rd Gracie Edmondson, 4th Brenna Wallace

300 hurdles – 3rd Kaleigh Griffin, 4th Hannah Hulburt

200 m dash – 1st Shayna Srackangast

1600 m run – 3rd Nadine Ramirez, 4th Alexis Requenes, 6th Yanet Bentancourt

4 x 400 relay – 2nd; Gracie Edmondson, Brenna Wallace, Kaitlin Calzoncit, Shayna Srackangast

This article has been read 115 times.
Comments
Readers are solely responsible for the content of the comments they post here. Comments do not necessarily reflect the opinion or approval of Blanco County News. Comments are moderated and will not appear immediately.
Comments powered by Disqus